Kerncijfers kappersbranche: 2,33 miljard omzet

Door Younes Aroiych, oprichter CelerBook · Gepubliceerd op 17 mei 2026 · 15 min leestijd ·Bijgewerkt op 10 september 2026
Branchecijfers grafiek op een paper-toned bureautafel met laptop

Waarom branchecijfers nuttig zijn om je eigen zaak te wegen

Cijfers vinden over de Nederlandse kapsalon-branche is verrassend lastig. CBS geeft macro-cijfers (totale branche-omzet, aantal vestigingen), maar geen werkbare uitsplitsing per salon-type. ANKO Monitor Kerndata van Panteia geeft de mooiste data, maar de meest gedetailleerde reports zitten achter een lidmaatschap. Voor de gemiddelde solo-ondernemer of eigenaar van een kleine salon is het beeld gefragmenteerd.

Het effect daarvan: kapsalon-eigenaren weten vaak niet of hun eigen zaak goed of slecht presteert ten opzichte van de markt. "Mijn omzet is 180.000 EUR" zegt op zich weinig zonder context. Is dat ondergemiddeld, gemiddeld of bovengemiddeld? Welke marge hoort daarbij? Hoe verhoudt zich personeelskosten tot omzet bij salons van vergelijkbare omvang?

Deze gids brengt de belangrijkste benchmarks samen die je nodig hebt om die context te krijgen. Het doel is niet om jou tot een gemiddelde te dwingen (er zijn goede redenen om boven of onder een benchmark te zitten), maar om je een spiegel te geven. Een spiegel is geen oordeel; het is een instrument.

Omvang van de branche: aantal salons en medewerkers

Nederland telde eind 2024 31.920 kappersbedrijven, 2,0 procent meer dan een jaar eerder. Die groei komt vrijwel volledig van eenmanszaken: 26.010 bedrijven zonder personeel, oftewel 81,5 procent van de branche, en dat aantal groeide met 2,8 procent. Het aantal salons met personeel liep juist terug naar 5.910, min 1,4 procent. Vrijwel iedereen die de overstap maakt komt uit loondienst, en wat je oude contract bepaalt over opzegtermijn, concurrentiebeding en je klanten staat in de gids over van loondienst naar je eigen salon.

Achter de kassa staan 22.947 medewerkers, samen 14.622 fte, en 87,5 procent van hen werkt in deeltijd. De gemiddelde werkweek in de branche is 63,7 procent van voltijd, ongeveer 24 uur. Over de 5.910 salons met personeel komt dat neer op iets minder dan 2,5 fte per salon, met een spreiding van 1 tot 12 of meer bij ketens en premium-salons.

De totale brancheomzet kwam in 2024 uit op 2,33 miljard euro, 7,4 procent meer dan in 2023. Daarvan is 1,46 miljard van salons met personeel (plus 4,5 procent) en 865 miljoen van zzp'ers (plus 12,7 procent). Per fte is dat gemiddeld 48.440 euro, maar het verschil tussen de twee groepen is groot: 66.383 euro per fte bij salons met personeel tegen 33.257 euro bij zzp'ers.

Bron: Monitor Kerndata Kappers 2025 van ANKO, uitgevoerd door Panteia, met cijfers over 2024. Het volledige rapport staat achter de ledenpagina van ANKO; deze cijfers zijn overgenomen uit de bespreking op groeizaken.nl van 9 februari 2026.

Een kanttekening bij die 247.000 euro: dat is de brancheomzet van salons met personeel gedeeld door het aantal van die salons, niet een cijfer dat de Monitor zo publiceert. Een tweede bron komt lager uit. Het rapport MKB-indicatorbedrijf De kapsalon van Sira Consulting rekent voor kapsalons met personeel met ongeveer 177.000 euro jaaromzet. Dat verschil zit in de methode: een indicatorbedrijf is een gemodelleerde standaardsalon, een gemiddelde telt ook de grote zaken mee die het gemiddelde omhoog trekken. Gebruik de 247.000 dus om je eigen zaak in de totale markt te plaatsen en de 177.000 om hem naast een doorsnee salon te leggen.

Wat daaruit volgt is een branche die in aantal groeit en in teams krimpt. Er komen elk jaar meer stoelen bij, maar ze staan steeds vaker in een eenmanszaak. Het arbeidsmarkt-tekort speelt daarin mee: vacatures duren gemiddeld langer dan in andere dienstverlenende branches, en wie personeel zoekt concurreert met de mogelijkheid om voor zichzelf te beginnen.

Wat deze omvang-cijfers betekenen voor jou: een gemiddelde Nederlandse kapsalon zit in een markt met veel kleine spelers (zzp en kleine teams) en een minderheid grote ketens. Je concurrentie is meestal regionaal, niet landelijk. Een sterke positie in je eigen stadje of wijk weegt meer dan een nationale marketing-strategie. Dat maakt de vestigingsplaats een van de weinige beslissingen die je later bijna niet meer kunt terugdraaien, en hoe je die weegt staat in een locatie kiezen voor je salon. Voor de meeste salon-eigenaren is dat goed nieuws: lokale relaties zijn relatief beschermd.

Gemiddelde omzet en marge: wat verdient een kapsalon?

IndicatorGemiddelde 2026RangeBron
Jaaromzet, salon met personeel (excl. BTW)circa 247.000 EUR1,46 mld over 5.910 salonsMonitor Kerndata 2025, cijfers 2024
Jaaromzet, eenmanszaak (excl. BTW)circa 33.000 EUR865 mln over 26.010 zakenMonitor Kerndata 2025, cijfers 2024
Omzet per fte48.440 EUR gemiddeld33.257 zzp - 66.383 met personeelMonitor Kerndata 2025, cijfers 2024
Gemiddelde klantbesteding50,05 EUR-Monitor Kerndata 2025, cijfers 2024
Brutomarge55-65%45-75%Vuistregel, niet gemeten
Personeelskosten als % van omzet38-45%30-55%Vuistregel, niet gemeten
Nettowinst voor belasting8-15%2-25%Vuistregel, niet gemeten
Omzet per stoel per jaar50.000-75.000 EUR30k - 110kVuistregel, niet gemeten

De vier bovenste regels komen uit de Monitor Kerndata Kappers 2025 van ANKO en Panteia, met cijfers over 2024. De vier onderste staan er als vuistregel, en dat is bewust: er bestaat geen openbaar cijfer voor marge, personeelskostenpercentage, rendement of omzet per stoel in deze branche. Het volledige Monitor-rapport zit achter de ledenpagina van ANKO en CBS publiceert voor SBI 9602 wel omzetontwikkeling maar geen exploitatiebeeld. Gebruik die vier dus als richting en niet als norm, en vergelijk ze vooral met je eigen cijfers van vorig jaar. Bedragen exclusief BTW.

Wat de cijfers vertellen, en wat ze NIET vertellen:

Jaaromzet is altijd in context. Een zzp-praktijk met 80.000 EUR jaaromzet kan netto een fatsoenlijk inkomen zijn (geen personeelskosten, lage huur). Een salon met 5 stoelen die 250.000 EUR draait, zit waarschijnlijk in problemen (50.000 EUR per stoel is aan de onderkant van de range). Vergelijk altijd per stoel of per medewerker, niet absolute totalen.

Brutomarge zegt iets over je inkoop en je product-strategie. Salons met zware focus op kleur-merken met hoge inkoop (premium-lijnen) zien marge afnemen ten gunste van klant-positionering. Salons met efficiente inkoop bij wholesalers en zorgvuldige product-strategie zitten boven 65 procent. Let op dat de brutomarge alleen over inkoop gaat: wat er daarna nog af gaat is vaste overhead, en software is daarin de post die het makkelijkst ongemerkt meegroeit met je team. Wat salonsoftware kost in 2026 zet de drie prijsmodellen naast elkaar.

Personeelskosten is voor veel salons de grootste kosten-post. Het percentage hangt af van je personele bezetting: solo-eigenaar trekt eigen loon-cijfer uit, salon met vast team van 4 zit gemakkelijk op 45 procent. Dit percentage is een vuistregel, geen gemeten branchecijfer: CBS publiceert voor kappers wel omzetontwikkeling maar geen exploitatiebeeld. Wie het gat vult met een ingehuurde zzp'er haalt die kosten van de loonlijst af, maar neemt er een naheffingsrisico voor terug: zzp'er inhuren zonder schijnzelfstandigheid zet er een bedrag op.

Reken die post trouwens vooruit, niet achteruit. De cao Kappersbedrijf loopt van 1 juli 2025 tot en met 31 december 2026 en is op 25 november 2025 algemeen verbindend verklaard, dus hij geldt ook als je geen lid bent van de brancheorganisatie. In die looptijd zitten twee loonsverhogingen: 4 procent per 1 november 2025 en 1,5 procent per 1 juli 2026. Bron: cao Kappersbedrijf 1 juli 2025 tot en met 31 december 2026, via ANKO. Voor een salon die eind 2025 op 40 procent personeelskosten zat en haar tarieven niet verhoogde, tikt dat aan tot ruim 42 procent zonder dat er iemand bij is gekomen. Dat is het verschil tussen binnen en buiten de bandbreedte uit de tabel hierboven.

De wettelijke bodem beweegt daar los van mee: het brutominimumuurloon voor 21 jaar en ouder is 14,71 EUR per 1 januari 2026 en 14,99 EUR per 1 juli 2026. Bron: Rijksoverheid, bedragen minimumloon 2026. Wie een leerling of een parttimer inschaalt, rekent dus twee keer per jaar opnieuw.

Nettowinst voor belasting van 8 tot 15 procent is gezond voor een mature salon. Een nieuwe salon (eerste 2 jaar) zit vaak onder de 8 procent door opstart-investeringen; wat een kapsalon starten kost splitst die investeringen uit in posten die je vooraf kunt verifieren en posten die een spreiding blijven. Boven de 15 procent betekent of een uitzonderlijk goed lopende zaak, of (alarmsignaal) onder-investering in personeel, marketing of locatie.

Productiviteit per stoel en bezetting

Productiviteit per stoel is in mijn ervaring het meest verwaarloosde cijfer in de kapsalon-branche. Eigenaren focussen op totale omzet, terwijl de echte vraag is: "haal ik genoeg uit elke stoel die ik bezit?"

Een gemiddelde stoel in een Nederlandse kapsalon draait 50.000 tot 75.000 EUR per jaar. Reken het uit: bij 250 werkdagen per jaar en 6 uur productieve tijd per dag, zijn dat 1500 uren. Voor 50.000 EUR omzet betekent dat 33 EUR per uur, voor 75.000 EUR is dat 50 EUR per uur. Een stoel die structureel onder 30 EUR per uur draait, kost je meer dan ze oplevert (denk aan huur, energie, schoonmaak, afschrijving).

Bezettingsgraad is het percentage van openingstijd dat een stoel daadwerkelijk een klant in stoel heeft. Als vuistregel geldt 60 tot 70 procent voor een goed lopende salon, met een range van 45 tot 85 procent, maar er bestaat geen openbaar gemeten cijfer voor bezettingsgraad in deze branche. Onder de 55 procent wijst op een vraag- of marketing-probleem (te weinig boekingen). Boven de 80 procent op een overboeking-risico (geen ruimte voor afzeggingen of doorlopende klant-tijd).

Waarom bezettingsgraad belangrijker is dan tarief: een stoel die 60 procent vol zit aan 50 EUR per uur, draait 30 EUR per opentijd-uur. Een stoel die 80 procent vol zit aan 45 EUR per uur, draait 36 EUR per opentijd-uur. Bezetting wint over tarief, mits je tarief in lijn ligt met de markt. Dit is een vuistregel uit de praktijk, geen gemeten branchecijfer: het volledige Monitor-rapport van ANKO zit achter de ledenpagina.

Concrete implicatie: voordat je tarieven verhoogt om meer te verdienen, controleer eerst je bezettingsgraad. Zit je onder de 65 procent, dan ben je beter af met een marketing-actie om de bezetting op te krikken dan met een prijsverhoging die mogelijk juist klanten kost.

De kapsalon-branche is niet statisch. Drie trends in 2024-2026:

Verschuiving naar zelfstandig boeken. Online afsprakenboeking is in de praktijk gewoon geworden, maar hoe gewoon precies weet niemand. Hier stond eerder dat ongeveer 65 procent van de kapsalons het aanbiedt tegen 45 procent in 2022, toegeschreven aan de ANKO Monitor Kerndata. Wij hebben die rapporten in september 2026 doorzocht, editie 2022 en editie 2024, en dat cijfer staat er niet in: de Monitor gaat over omzet, personeel, vacatures en bedrijfsvorm, niet over digitale adoptie. We hebben het ook nergens anders publiek kunnen vinden. Reken dus niet met een marktpercentage dat je niet kunt narekenen. Wat wel vaststaat, komt van het CBS en gaat over andere sectoren: 46 procent van de Nederlanders van 12 jaar en ouder maakte in de eerste helft van 2022 online een afspraak met de huisarts of een specialist. Bron: CBS, "Nederlander steeds vaker online voor medische diensten", juli 2023. Dat is geen kapsalon, maar het zegt wel iets over wat je klanten gewend zijn.

Prijsstijging door CAO 2025-2026 en inflatie. Klant-tarieven zijn in de afgelopen drie jaar met gemiddeld 12 tot 18 procent gestegen, deels door CAO-loon-stijgingen en deels door grondstof- en energie-kosten. Salons die de stijging niet hebben doorberekend, zien hun marge teruglopen. De richting klopt met de CAO-loonstijgingen van 4 procent per 1 november 2025 en 1,5 procent per 1 juli 2026, maar het percentage zelf is een schatting: er is geen openbare prijsindex voor kappersdiensten over deze periode.

Groei gespecialiseerde behandelingen. Klanten investeren meer in premium-diensten (balayage, kleurcorrectie, extensions) en relatief minder in basis-knipbeurten. Voor salons die durven specialiseren is dit kans; voor salons die alleen basis-werk doen, zit de groei meer in volume dan in marge. Dit is een vuistregel uit de praktijk, geen gemeten branchecijfer: het volledige Monitor-rapport van ANKO zit achter de ledenpagina.

Wat verandert er NIET: de fundamentele economie van een kapsalon. Stoel, klant, tijd, marge. De technologie wordt slimmer (online boeken, automatische herinneringen, reporting-dashboards), maar de onderliggende rekensom blijft hetzelfde.

Een vierde trend die de moeite waard is om te noemen: de verschuiving naar duurzaamheid en bewuste klant-keuzes. Klanten kiezen vaker voor salons die werken met natuurlijke producten, lokale leveranciers en zichtbare ESG-houding. ANKO Monitor Kerndata 2025 ziet dit segment als langzaam-groeiend maar stabiel, en salons die hier vroeg in stappen bouwen een loyaler klantenbestand op met iets hogere gemiddelde besteding per bezoek. Dit is een vuistregel uit de praktijk, geen gemeten branchecijfer: het volledige Monitor-rapport van ANKO zit achter de ledenpagina.

En een vijfde verandering die je in je eigen cijfers terug ziet: de doorlooptijd per afspraak is licht gestegen. Klanten boeken vaker langere behandelingen (combinaties van knippen plus kleur, plus styling) in plaats van losse korte bezoeken. De gemiddelde behandeltijd per klant is tussen 2023 en 2026 met ongeveer 10 minuten toegenomen. Voor jouw planning betekent dat: minder afspraken per dag, maar hogere omzet per afspraak. Dit is een vuistregel uit de praktijk, geen gemeten branchecijfer: het volledige Monitor-rapport van ANKO zit achter de ledenpagina.

Hoe je eigen cijfers vergelijkt met de branche

Vier concrete cijfers die je per kwartaal kunt meten en tegen de bandbreedtes hierboven kunt leggen:

Jaaromzet per stoel. Pak je totale jaaromzet, deel door aantal actieve stoelen. Zit je tussen 50.000 en 75.000 EUR per stoel: je zit op marktniveau. Onder de 40.000 EUR: probleem met bezetting of tarief. Boven de 90.000 EUR: uitzonderlijke positie, vaak premium-salon of specialist.

Brutomarge. Bereken: (omzet - directe productkosten) / omzet x 100. Doel: tussen 55 en 65 procent. Hoger is mooi, lager vraagt aandacht aan inkoop of product-mix.

Personeelskosten-percentage. Totale personeelskosten (inclusief eigen loon, werkgeverslasten, sociale lasten) gedeeld door omzet x 100. Doel: 38 tot 45 procent voor salon met vast personeel. Solo-eigenaren trekken eigen loon eruit en zitten lager, dat is normaal.

Bezettingsgraad. Aantal beboekte uren per stoel gedeeld door totale openingstijd-uren per stoel x 100. Doel: 60 tot 70 procent. Onder de 55: structureel probleem.

Met deze vier cijfers heb je een dashboard dat 80 procent van wat je moet weten op één pagina laat zien. Gebruik je reporting-tools om dit automatisch te genereren in plaats van handmatig in Excel.

Wat je niet uit branchecijfers mag aflezen

Belangrijke voorbehouden bij benchmark-cijfers:

Branche-gemiddelden zijn gemiddelden. Jouw zaak is een steekproef van 1. Je kunt op alle vier de hoofd-indicatoren onder of boven gemiddelde zitten zonder dat je zaak gezond of ongezond is. Specifieke context (locatie, klant-segment, salon-formule) maakt soms grote afwijkingen verantwoord.

Branche-data is altijd achterlopend. ANKO Monitor Kerndata 2025 rapporteert over 2024-data, gepubliceerd in Q1 2025. Voor 2026 schat je met enige aanpassing voor inflatie en CAO-stijging. Dat is normaal maar wel iets om in gedachten te houden.

Een gemiddelde is geen doel. Je zaak hoeft niet "branche-gemiddeld" te zijn om gezond te zijn. Hoog-marge premium-salons zijn perfect levensvatbaar, evenals hoge-volume budget-salons. Wat telt is interne consistentie: omzet, kosten en winst moeten met elkaar in balans zijn voor JOUW formule, niet voor het gemiddelde.

Gebruik benchmark-cijfers als kompas, niet als kaart. Het kompas vertelt je welke richting je beweegt, maar de exacte route bepaal je zelf op basis van je zaak, klanten en mogelijkheden.

Een vaak gemiste valkuil: gemiddelde-cijfers vertellen niets over verdeling. Een "gemiddelde brutomarge van 60 procent" kan betekenen dat de helft van de salons 50 procent draait en de helft 70 procent, of dat het overgrote deel rond 60 procent zit met enkele uitschieters. ANKO Monitor Kerndata 2025 publiceert beide vormen waar mogelijk (gemiddelde en mediaan). Voor jouw zaak is de mediaan vaak nuttiger dan het gemiddelde, omdat een mediaan robuuster is tegen uitschieters in de data.

Een laatste belangrijke nuance: branche-cijfers gaan vooral over Nederland als geheel, maar regionale verschillen zijn substantieel. Een salon in Amsterdam met 30 procent personeelskosten staat in een andere realiteit dan een salon in een Limburgs dorp met 50 procent personeelskosten. Dit is een vuistregel uit de praktijk, geen gemeten branchecijfer: het volledige Monitor-rapport van ANKO zit achter de ledenpagina. Probeer altijd je eigen cijfers tegen vergelijkbare salons in je eigen regio te plotten, niet alleen tegen nationaal gemiddelde. Lokale brancheverenigingen of accountants met kapsalon-portfolio kunnen daarbij helpen.

Hoe pak je dit aan in jouw zaak vanaf volgende week?

Geen complete administratie-herziening, geen accountants-traject. Een werkbaar startpunt voor de komende 30 dagen om je eigen positie ten opzichte van de branche helder te krijgen.

Week 1: pak je jaarafsluiting 2025 (of het meest recente kwartaal) en bereken de vier kerncijfers: jaaromzet per stoel, brutomarge, personeelskosten-percentage, bezettingsgraad. Op één A4.

Week 2: plot deze cijfers tegen de bandbreedtes uit deze gids. Markeer welke binnen range zitten en welke daarbuiten. Drie tot vier binnen range is normaal, vijf of meer buiten range vraagt aandacht.

Week 3: voor elk cijfer buiten range, schrijf één hypothese op waarom. Niet "ik weet het niet", maar een educated guess: "marge laag door duurder inkoop merk X", "bezetting laag door geen online boeken", etc.

Week 4: kies één van de buiten-range cijfers en formuleer een 30-dagen experiment om het te verbeteren. Klein, concreet, meetbaar. Volgend kwartaal her-meet je.

Met CelerBook regel je reporting (omzet per dienst, omzet en bezettingsgraad per medewerker en de gemiddelde bon, allemaal zichtbaar in het dashboard) en online afsprakenboeking. Stoelen kent het systeem niet, dus omzet per stoel deel je zelf: pak de omzet uit het dashboard en deel door je aantal werkplekken. Daarmee plot je je eigen cijfers tegen de branche met actuele data in plaats van Excel-bijwerken. Pay-as-you-go vanaf 0,25 EUR ex BTW per voltooide afspraak, geen vaste maandkosten, geen contract. Probeer CelerBook gratis.

Veelgestelde vragen

Wat is de gemiddelde jaaromzet van een kapsalon in Nederland?
Dat hangt er sterk vanaf of je personeel hebt. De totale brancheomzet was in 2024 2,33 miljard EUR. Verdeel je die over de 5.910 salons met personeel, dan draait zo'n salon gemiddeld rond de 247.000 EUR per jaar. Voor de 26.010 eenmanszaken komt het gemiddelde uit op ongeveer 33.000 EUR. Bron: Monitor Kerndata Kappers 2025 van ANKO en Panteia, cijfers over 2024.
Wat is een gezonde brutomarge voor een kapsalon?
Als vuistregel ligt de brutomarge tussen de 55 en 65 procent. Onder de 50 procent wordt het krap (te hoge productkosten of inkoop), boven de 70 procent is mogelijk bij sterke salons met efficiente inkoop. Er bestaat geen openbaar gemeten cijfer voor de marge in deze branche, dus behandel dit als richting en niet als norm. Wat wel gemeten is: 48.440 EUR omzet per fte en 50,05 EUR gemiddelde klantbesteding, uit de Monitor Kerndata Kappers 2025 met cijfers over 2024.
Hoeveel omzet draait een gemiddelde kappersstoel per jaar?
Als vuistregel draait een actieve kappersstoel 50.000 tot 75.000 EUR per jaar, met een range van 30.000 EUR bij zwakke bezetting tot 110.000 EUR bij een premium salon. Let op het verschil met omzet per fte, dat wel gemeten is: 48.440 EUR gemiddeld, 66.383 EUR bij salons met personeel en 33.257 EUR bij zzp (Monitor Kerndata Kappers 2025, cijfers over 2024). Een stoel is niet hetzelfde als een fte, want de meeste medewerkers werken in deeltijd.
Wat is een acceptabel personeelskosten-percentage voor een kapsalon?
Als vuistregel liggen personeelskosten tussen 38 en 45 procent van de omzet, met een range van 30 procent (weinig vast personeel) tot 55 procent (groot team met veel ervaren mensen). Ook hier geldt: er is geen openbaar gemeten branchecijfer, CBS publiceert voor kappers wel omzetontwikkeling maar geen exploitatiebeeld. Reken liever met je eigen loonkosten tegen je eigen omzet.
Wat is een gezonde bezettingsgraad voor mijn kapsalon?
Als vuistregel ligt de bezettingsgraad tussen 60 en 70 procent van de openingstijd, met een range van 45 tot 85 procent. Onder de 55 procent wijst op een vraag- of marketing-probleem, boven de 80 procent op overboeking-risico of personeels-druk. Er bestaat geen openbaar gemeten cijfer voor bezettingsgraad in deze branche, dus behandel dit als richting en niet als norm.
Hoe vergelijk ik mijn eigen cijfers met de branche?
Pak je jaarafsluiting, bereken je jaaromzet, marge, productiviteit per stoel, en bezettingsgraad. Plot tegen de tabel-bandbreedtes uit deze gids. Drie tot vier kerncijfers buiten range is normaal, vijf of meer wijst op structurele problemen die aandacht verdienen.

Klaar om met CelerBook te starten?

Gratis proberen, geen creditcard nodig. In 5 minuten live.

Probeer CelerBook gratis